İNEKLER NE İSTER?

Bizim süt ve buzağı istediğimiz bir inek bizden ne ister ? İnek öncelikle rutin bir hayat ister. Sağım zamanının, yem saatinin, hep aynı olmasını ister. İnek ani değişikliklerden hoşlanmaz.

Bakıcı, yem, yer, hava değişiklikleri stres yaratır. Stres her türlü verimin azalması ve hastalıklara kapı açılması demektir.

İnek bakıcısından iyi muamele görmek ister. Özellikle sağıma giden inek itilip kakılırsa sütü indirme problemiyle karşılaşır. Sütün alınamamasına, eksik alınmasına veya mastitise sebep olabilir.

KABA YEM

Kaba yemin özellikle süt sığırcılığındaki önemi bilinmektedir. Ülkemizde henüz selüloz kavramı tam anlaşılamamış olmasına rağmen, bundan böyle kaba yem kalitesine değinmenin zamanı gelmiştir. Bir yandan süt sığırcılığında samanın kesinlikle kaba yem olmadığını anlatmaya çalışırken, diğer yandan yonca, silaj, çayır otu ve benzeri kaba yemlerin kalitesinden de söz etmeliyiz.

Süt sığırcılığı işletmelerinde ne yazık ki saman kullanılmaya devam ediliyor. Saman inekler tarafından yararlanılamayan, aksine içerisindeki lignin adı verilen odunsu maddeyle..

BESİ YEMİ

Üreticinin hububata kolay ve uygun bir şekilde ulaşım imkanının olduğu ve özellikle arpa ile yoğun besleme yapılması durumunda hayvanların protein ihtiyaçlarını karşılayarak daha dengeli bir beslenmenin yapılmasını sağlamak amacıyla formüle edilmiş bir kaba yemdir.

İyi ve dengeli bir canlı ağırlık artışı sağlar.

Verilen dane yemlerin vitamin ve mineral açığını karşılamak üzere vitamin ve mineral takviyesi içerir.

İNEKLER NE İSTER?
İNEKLER NE İSTER?
KABA YEM
KABA YEM
BESİ YEMİ
BESİ YEMİ

İNEKLERİN VİTAMİNLERE İHTİYACI VARDIR

İneklerin, buzağıların, danaların büyüme, verim ve üreme için vitaminlere ihtiyacı vardır. İnekler vitaminleri yemleriyle aldıkları gibi, B grubu vitaminleri..

İNEKLERİN PERFORMANSINI GELİŞTİREN 10 ÖNEMLİ ADIM

1. Kaba Yem Kalitesi: Bir ineğin tüketebileceği yem miktarını doğrudan kaba yemin kalitesi belirler. Tıkayıcı selüloz yemden artarsa yem alımı azalır. Yem..

PİMAR UN ve YEM

Değerli kurucularımızın 1973 yılında yaptıkları girişim sonucu bölgenin ilk modern un üretim tesisinin temelleri atılmış olup, 120 ton/gün kapasite ile üretime başlanmıştır. İlerleyen zamanlarda artan tüketim ihtiyaçlarına cevap verebilmek için Malatya-Yeşilyurt ilçesinde bugünkü tesisimizin temelleri atılmış ve 1986 yılında, 24.000 m² alan üzerine kurulu 250 ton/gün kapasiteli yeni tesisimizde üretime başlanmıştır. Müşterilerine kaliteli hizmet ve ürün sunmayı ilke edinen firmamız zaman içerisinde teknolojik gelişmeleri takip ederek, gerekli modernizasyonları tamamlayarak 400 ton/gün kapasitesi ve PİMAR UN markası ile üretime devam etmektedir.
 
1991 yılında 300 ton/gün üretim kapasiteli bölgenin ilk özel yem fabrikası kurularak, yüksek protein ve enerji içerikli büyük ve küçükbaş hayvan yemleri ile bir çığır açılmış ve  PİMAR YEM markası ile hayvancılık sektörüne hizmet verilmeye başlanmıştır. Zaman içerisinde teknoloji de yaşanan  yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip ederek modernizasyon çalışmalarıyla 750 ton/gün üretim kapasitesine ulaşan yem fabrikamız pelet, granül ve toz yem çeşitlerinin yanında yapmış olduğu saha çalışmalarıyla; tanınan ve aranan bir marka olma özelliğini kazanmıştır.
 
1994 yılında özelleştirme kapsamında EBK Malatya Et Entegre tesisini bünyemize  katarak kırmızı et sektörüne giriş yapılmış, MALET markasıyla bu sektörde üretici ile tüketici arasında güvenilir köprü olma rolü üstlenilmiştir.
2001 yılında LPG sektöründe bölgenin saygın firmalarından olan Oralgaz A.Ş. ni bünyesine katarak enerji sektöründe faaliyete başlanmış ve 2006 yılından itibaren QGAS markasıyla ulusal olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 
2010 yılında VTM Akaryakıt A.Ş.’ni kurarak QPLUS markasıyla ulusal pazarda akaryakıt dağıtım  faaliyetine başlamıştır
 
Bugün ikinci kuşak yönetiminde 20.000 ton kapasiteli stoklama imkanı, yurtiçi ve yurtdışında 1000’in üzerinde Un ve Yem bayisi, yüzlerce et üreticisi, 200’e yakın LPG ve  akaryakıt bayisi, kendilerini sürekli yenileyen ve gelişime açık yüzlerce çalışanı, müşteri ve tedarikçileriyle oluşturduğu ekip ruhu ve çok çeşitli ürün yelpazesi ile üretimdeki sosyal sorumluluk anlayışını en üst düzeyde tutarak, kalite standartlarını sürekli yükselterek, yoğun rekabet ortamında ilkeli ve dürüst üretici vasfını koruyarak; güven duyulan bir marka, öncü bir firma olmanın,Türkiye ekonomisine katma değer sağlamanın haklı gururunu yaşarken;
 
Kuruluşumuzun 50. Yılı olan 2023 yılında; sektörlerimizde Türkiye'nin  en iyi ilk on markaları arasına girerek, global ölçekte bir firma olma hedefimize emin adımlarla ve sizlerle yürüyoruz.
 
MİSYONUMUZ:
Dünya pazarında Türkiye un ve yem sektörünü temsil eden bir kuruluş olarak; müşteri beklentilerini tam olarak karşılayan ürünler ve hizmetler üretmek.
 
VİZYONUMUZ:
 
Un ve Yem sektöründe yüksek müşteri memnuniyeti ile çözüm odaklı üretim ve hizmet anlayışını benimsemiş; sağlıklı ve güvenilir ürünleri güvenle pazara sunan, lider bir dünya markası olmak.
 
DEĞERLERİMİZ:
Kurumsal dürüstlüğü daima önde tutmak.
Çalışanlarımıza ve onların sorun çözme becerisine duyarlı olmak.
Gelişimi yakından takip etmek ve sürekli değişmek.
Mükemmel hizmet sloganıyla müşteri memnuniyeti sağlamak.
Ekip ve takın çalışmasına önem vermek.
 
ŞİRKET STRATEJİSİ: 
Sürdürülebilir olmak: Türkiye’de ve Uluslararası pazarda, verimli ve karlı faaliyet alanı geliştirmek ve katma değerli büyümek.
Çözüm odaklı olmak: Yüksek teknolojili mühendislik ile sektörün ihtiyaçlarına esnek çözümler sunmak, zaman ve verim kaybını minimize etmek.
Kaliteli Olmak: Paydaşlarımızın beklentilerini iyi analiz ederek, rekabeti üst seviyeye çekmek ve teknolojik ürünler üretmek.
 
ÜSTÜN KALİTE ANLAYIŞI:
Vizyonumuz doğrultusunda teknolojik yenilikleri destekleyerek; müşterimizin, çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve paydaşlarımızın bağlılığını artırmak temel ilkemizdir. Bu kapsamda müşterilerimizin beklentilerini de aşan ürünler ve hizmetler üretmek için:
Müşteri beklentilerini ve şartlarını tam olarak karşılayacağız.
Yasal şartlar dahil kalite Yönetim Sistem şartlarını eksiksiz olarak yerine getireceğiz.
Kalite Yönetim Sistemimizin etkinliğini sürekli iyileştireceğiz.
Çalışanlarımızın bilgi, beceri ve kişisel gelişimlerini artıracağız.
Süreçlerimizi geliştirerek kaynaklarımızın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacağız.
Tedarik zincirimizin bir parçası olarak tüm tedarikçilerimiz ile ortak hedefler doğrultusunda işbirliği içinde çalışacağız.